Πραγματοποιήθηκε  στο σχολικό συγκρότημα  Γλαράκη  ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2012-2013 με  τη φροντίδα των Συλλόγων Γονέων και των Συλλόγων Διδασκόντων των 8ου - 9ου Δημοτικών Σχολείων και 9ου - 12ου Νηπιαγωγείων  με την παρουσία όλων των Γονέων και των μαθητών των Σχολείων του   σχολικού  μας  Συγκροτήματος.

Τον αγιασμό τέλεσε ο Σεβασμιώτατος  Μητροπολίτης Πατρών κ. Χρυσόστομος ενώ παρευρέθηκαν ο  Υφυπουργός Παιδείας  κ. Θ. Παπαθεοδώρου, ο Δήμαρχος  Πατρέων  κ.  Γ. Δημαράς, ο  ΠεριφερειακόςΔιευθυντής Α/θμιας ? Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδος  κ. Γ. Παναγιωτόπουλος,  ο   Προϊστάμενος Επιστημονικής και ΠαιδαγωγικήςΚαθοδήγησης  Π.Ε. κ.Θ.Μπαρής, ο αναπλ. Δ/ντής Εκπαίδευσης  Αχαΐας Κ. Παπαγεωργόπουλος,  ο Σχολικός  Σύμβουλος  6ης Π.Ε.  Π. Καραγιάννης, ο  Αντιδήμαρχος Παιδείας  κ. Α. Φίλιας,  ο  Δ/ντής του  8ου  Δημοτικού Σχολείου  Σ. Λευτεράτος ,  οι  Πρ/νοι  των  Νηπιαγωγείων  κ. Αικ. Καραφύλλη και  Χρ. Πασβάνογλου, Δημοτικοί Σύμβουλοι, εκπρόσωποι φορέων, οι Σύλλογοι Διδασκόντων, οι Σύλλογοι Γονέων των Σχολείων, (από το Σύλλογο 9ου Δημοτικού -12ου Νηπ/γείου  η  Πρόεδρος κ. Φωτεινή Συριώτη - Κυπραίου) κ.ά.

Χαιρετισμό  και ευχές  για καλή και δημιουργική σχολική χρονιά   προς τους μαθητές,  γονείς και εκπαιδευτικούς  απηύθυναν,ο  Μητροπολίτης Πατρών κ. Χρυσόστομος, ο  Υφυπουργός Παιδείας  κ. Θ. Παπαθεοδώρου,  ο Δήμαρχος  Πατρέων  κ.  Γ. Δημαράς  και  ο  Δ/ντής του 9ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Κοτοπούλης  εκ  μέρους των Σχολείων του Συγκροτήματος.