Πραγματοποιήθηκε  την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου, εορτή των Τριών Ιεραρχών, προστατών των Γραμμάτων και της Παιδείας, στο σχολικό Συγκρότημα  Γ. Γλαράκης  η κοπή της Βασιλόπιτας για τη νέα χρονιά 2020 με  τη φροντίδα και συνεργασία των συλλόγων γονέων και των συλλόγων διδασκόντων των 8ου - 9ου Δημοτικών Σχολείων και 10ου - 12ου Νηπιαγωγείων  και την παρουσία όλων των μαθητών, εκπαιδευτικών του   σχολικού  Συγκροτήματος.

Την κοπή της Βασιλόπιτας τέλεσε ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κερνίτσης κ. Χρύσανθος, ο οποίος απηύθυνε στους μαθητές και εκπαιδευτικούς μήνυμα παιδαγωγικό και εκκλησιαστικό  επικεντρώνοντας στην αγάπη των Τριών Ιεραρχών στον Θεό, την επιστήμη και τον άνθρωπο,συζητώντας με τους μικρούς μαθητές.Στην κοπή της Βασιλόπιτας  συμμετείχαν ...

ο προϊστάμενος του Ναού  Αγ. Παρασκευής   π. Ηλίας Κωστόπουλος,   o  εφημέριος του Ι. Ναού Αγίου Δημητρίου ο π. Νεκτάριος Γαλάνης, και ο  διάκονος π. Αλέξανδρος  Παναγόπουλος, η προϊσταμένη του10ου Νηπιαγωγείου Χριστίνα Πασβάνογλου η προϊσταμένη του 12ου Νηπιαγωγείου Κατερίνα Καραφύλλη και οι εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων 9ου Δημοτικού -12ου Νηπιαγωγείου Βλαστού Δέσποινα και Χριστοπούλου Ξανθίππη.

Χαιρετισμό απηύθυνε ο διευθυντής του  8ου Δημοτικού Σχολείου Γιώργος Τσαγγάρης.

Ο διευθυντής του 9ου Δημοτικού Σχολείου Νίκος Κοτοπούλης  ευχαρίστησε θερμά: τον Eπίσκοπο κ. Χρύσανθο για την τιμητική παρουσία του  και  τη ζεστή  επικοινωνία του με παιδαγωγικό περιεχόμενο με τους μαθητές,  και τον Σύλλογο Γονέων του  9ου Δημοτικού -12ου Νηπιαγωγείου για την προσφορά  ξεχωριστής  βασιλόπιτας για κάθε τμήμα 9ου Δημοτικού -12ου Νηπιαγωγείου και ένα δώρο στον τυχερό μαθητή/τρια καθώς και για την όλη εξαιρετική-εποικοδομητική συνεργασία σε διακριτούς ρόλους

Προηγήθηκε εκκλησιασμός των μαθητών και των εκπαιδευτικών και αρτοκλασία στους Ι. Ναούς Αγ. Παρασκευής (8ο Δημοτικό -10ο Νηπιαγωγείο) και Αγίου Δημητρίου

Στον Ναό του Αγίου Δημητρίου στον εκκλησιασμό των μαθητών και των εκπαιδευτικών 9ου Δημοτικού -12ου Νηπιαγωγείου μίλησε με θέμα το παιδαγωγικό και γενικότερο  έργο των τριών Ιεραρχών  η υποδιευθύντρια του σχολείου Εύη Μαλακάση.

Στη συνέχεια τηρήθηκε το ωρολόγιο πρόγραμμα με προβολή ντοκιμαντέρ για τους Τρεις Ιεράρχες ή μάθημα στις τάξεις.