Την Παρασκευή 25/10/2019 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας η σχολική γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 την οποία ετοίμασαν και παρουσίασαν οι μαθητές της Ε΄ Τάξης με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών της τάξης Άννας Κόττα (Ε1) και Νίκου Παπαδόπουλου (Ε2).

Οι μαθητές παρουσίασαν το νόημα της γιορτής αποδίδοντας με θεατρικότητα τους ρόλους τους σε συνδυασμό με την προβολή επίκαιρων video...

Ο δάσκαλος του Ε2 Νίκος Παπαδοπουλος μίλησε περιεκτικά για το ιστορικό περιεχόμενο της γιορτής ενώ ο Δντής του σχολείου Νίκος Κοτοπούλης απευθυνόμενος στους μαθητές  στην τελετή της σημαίας,  αναφέρθηκε στη δημοκρατία και  τη φιλοπατρία σε αντιδιαστολή με το φασισμό και τον εθνικισμό του Αδόφου Χίτλερ.

Τη Δευτέρα 28/10/2019  το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στην παρέλαση  από το σημαιοφόρο α΄ εξαμήνου Χ.Γ.