Tη Δευτέρα 1/4/2019 το απόγευμα  στο  Συνεδριακό Κέντρο του Παν/μίου Πατρών στις 6.30 μ.μ. σε ειδική εκδήλωση με τη συμμετοχή του Τμήματος Αγωγής Υγείας. απονεμήθηκε από τη ΦΛΟΓΑ στη σχολική μας κοινότητα  βραβείο της προσφοράς και της αλληλεγγύης στα παιδιά που πάσχουν από καρκίνο....

, στο πλαίσιο της βράβευσης των σχολείων που έχουν υποστηρίξει διαχρονικά το κοινωνικά πολύτιμο και βαθιά ανθρώπινο έργο της ΦΛΟΓΑΣ.

Το βραβείο αυτό που ανήκει σε όλους τους μαθητές εκπαιδευτικούς και γονείς του 9ου δημοτικού σχολείου  Πατρών  οι οποίοι βοήθησαν τα τελευταία χρόνια με την ενεργό συμμετοχή τους στο ετήσιο  χριστουγεννάτικο  παζάρι υπέρ της ΦΛΟΓΑΣ...  και με άλλες δράσεις αλληλεγγύης, παρέλαβε αντιπροσωπία μαθητών  του σχολείου με τη συνοδεία του δ/ντή  Νίκου Κοτοπούλη και της δασκάλας  Τζέφης Μιχαλοπούλου. Σε όλα τα παρευρεθέντα σχολεία το  βραβείο δόθηκε από παιδιά  της Φλόγας που πάσχουν από νεοπλασματική ασθένεια.