Την  Τρίτη  17/10/2015  πραγματοποιήθηκε με επιτυχία  στο Σχολείο μας η  Σχολική Γιορτή για την 42η  Επέτειο της   εξέγερσης του Πολυτεχνείου την οποία ετοίμασαν και  παρουσιάσαν οι   μαθητές της  Δ΄ Τάξης με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών της τάξης Ανδρέα Κάτσενου  και Ανδρέα Ανδρουτσόπουλου  του εκπαιδευτικού Μουσικής Δημήτρη Τζαβάρα και της  εκπ/κού   Θ. Αγωγής  Μαριάννας  Ξυνή.

Οι μαθητές απέδωσαν με επιτυχία και θεατρικότητα τους ρόλους τους μέσα από δύο επίκαιρα  θεατρικά δρώμενα («Καφενείο η Ελλάς», Δ΄1 και «Ετοιμάζοντας τη γιορτή του Πολυτεχνείου», Δ΄2)  που σε συνδυασμό με τα τραγούδια της χορωδίας έδωσαν το πνεύμα και το κλίμα της εξέγερσης των φοιτητών το 1973 εναντίον της Δικτατορίας με κεντρικό σύνθημα «ψωμί-παιδεία-ελευθερία».