Την Τρίτη 27/10/2015 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία, στο Σχολείο μας η Σχολική Γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 την οποία ετοίμασαν και παρουσίασαν από κοινού μαθητές των τμημάτων Ε΄1 και Ε΄2 με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών της τάξης Σ. Ριζογιάννη και Ν. Παπαδόπουλου, του εκπαιδευτικού Μουσικής Δ. Τζαβάρα με τη συμβολή της εκπ/κού Θ. Αγωγής Μ. Ξυνή.

Μέσα από το θεατρικό δρώμενο «το Χρονικό του 40» (η  4η σκηνή του οποίου- με θέμα "το θρυλικό Κούτσι" παίχθηκε για πρώτη φορά) με τις ωραίες θεατρικές ερμηνείες, τα κείμενα, την επιτυχημένη απόδοση τραγουδιού ?αφήγησης της Σοφίας Βέμπο από μαθήτρια, τα τραγούδια της χορωδίας που αποδόθηκαν με αρμονία και μουσικότητα, οι μαθητές έδωσαν μηνύματα ενότητας, συνεργασίας, φιλοπατρίας, αντίστασης και δημοκρατίας.