Πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου από ώρα 08.10-09.40 π.μ.  μουσικοχορευτικό δρώμενο στο προαύλιο και στις αίθουσες με συμμετοχή των μαθητών του σχολείου και φοιτητών του Π.Τ.Δ.Ε.,  στο πλαίσιο καλλιτεχνικού προγράμματος  χορού με τίτλο: «Ο χορός ενώνει, συγκρατεί, παρηγορεί», το οποίο συνδιοργανώνουν το  Πανεπιστήμιο Πατρών, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και το ΔΗΠΕΘΕ ΠΑΤΡΑΣ.

Στο παραπάνω πρόγραμμα  συμμετέχει η εκπ/κός του σχολείου μας Μαρία Τσουμπού η  οποία επιμορφώνεται  σε δραστηριότητες κίνησης, χορού και θεάτρου.

Την ευθύνη του προγράμματος έχει η Δρ. Μάρω Γαλάνη, χορογράφος, διδάσκουσα  στο Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Πατρών.

Oι  μαθητές  συνεργάστηκαν πολύ καλά με τους φοιτητές με την παρουσία των εκπαιδευτικών των τάξεων και  προσέγγισαν βιωματικά με το δικό τους τρόπο καθένας τη χορευτική κίνηση και δράση. Στο τέλος οι φοιτητές-χορευτές σχημάτισαν με κινήσεις του σώματος τη λέξη «ΑΓΑΠΗ».