Την Τετάρτη 12/6/2019  οι μαθητές των τμημάτων Δ1, ΣΤ2 του σχολείου μας και  ΣΤ1 του 8ου Δημοτικού Σχολείου παρακολούθησαν στην αίθουσα προβολών ενημερωτικό βίντεο για τις περιπέτειες των προσφύγων κατά την προσπάθειά τους να έρθουν δια θαλάσσης  στα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου από το γιατρό εθελοντή στη βοήθεια των προσφύγων  Τάσο Γιακουμή.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις ανάγκες και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι αυτοί που έρχονται από μέρη μακρινά καταδιωκόμενοι από την ανάγκη και τη βία...

και  για τη σημασία της εθελοντικής βοήθειας της πολιτείας και της προσωπικής συνδρομής προς τους πρόσφυγες στους οποίους το σχολείο μας είχε στείλει παλαιότερα ανθρωπιστική βοήθεια στη Λέσβο. Η δράση εντάσσεται σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Κι αν ήσουν εσύ;» που υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί   'Αννα Κόττα  (υπεύθυνη), Νίκος Παπαδόπουλος σε συνεργασία  με τον εκπ/κό του 8ου Δημ. Σχολ. Γιώργο Μπεκιάρη.