Tην  Πέμπτη  18/10/2018  οι μαθητές  όλων των Τάξεων με τη συνοδεία των  δασκάλων των Τάξεων, των εκπαιδευτικών Ειδικοτήτων της Υποδ/ντριας και του Δ/ντή του Σχολείου πήγαν  στο Δημοτικό Θέατρο  όπου παρακολούθησαν  την  όμορφη θεατρική παράσταση της Παιδικής Σκηνής του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.Πάτρας  «Το φάντασμα του Κάντερβιλ» του Όσκαρ Ουάιλντ η οποία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των παιδιών.

Ο Όσκαρ Ουάιλντ με τη γνωστή δεξιοτεχνία του προσφεύγει στη φιλοσοφική αναζήτηση της ουσίας της ζωής, αναδεικνύοντας τελικά την υπέρτατη δύναμη της αγάπης.

Η παράσταση στηρίζεται σε μια παλιά ιστορία μας λέει πως, εδώ και πολλά χρόνια στην Αγγλική επαρχία, στον Πύργο του Κάντερβιλ κυκλοφορεί ένα φάντασμα: ο Σερ Σάιμον Κάντερβιλ- ο παλιός ιδιοκτήτης του πύργου. Η είδηση πως ο πύργος είναι στοιχειωμένος διαδίδεται γρήγορα. Κανένας δεν θέλει πια να μένει εκεί, για εκατοντάδες χρόνια… μέχρι το 1930, όπου καταφθάνει η πενταμελής οικογένεια Όουτις, από την μακρινή Αμερική. Οι αλλόκοτες φήμες που ακούγονται για το φάντασμα δεν τους τρομάζουν εύκολα και η ατμόσφαιρα στον πύργο θα αλλάξει με την ζωηρή τους παρουσία…

Η παράσταση ενώ έχει έντονα κωμικά στοιχεία μας μιλά για την διαχείριση του φόβου φαινόμενο συχνά αυξημένο στη παιδική ηλικία και την έξυπνη αντιμετώπιση του . Μιλά για την ανθρώπινη ανάγκη να βρούμε και να προσφέρουμε αγάπη και φιλία ανιδιοτελώς.