Oι μαθητές της ομάδας Βόλεϊ  του σχολείου μας( Ε΄ κ ΣΤ΄ Τάξης)  συμμετείχαν σε όμιλο 7 σχολείων  (2ο,8ο,9ο,23ο,35ο,56ο,64ο) στο σχολικό πρωτάθλημα Πετοσφαίρισης που πραγματοποιήθηκε   στο  Κλειστό Γήπεδο της Ε.Α.Π στο πλαίσιο των Σχολικών  αγώνων  Πετοφαίρισης  μαθητών και μαθητριών Δημοτικών Σχολείων Αχαΐας, σχολικού έτους 2015-2016.

Με την καθοδήγηση  της  εκπ/κού Φ. ΑγωγήςΠαναγιώτας Δανιγγέλη  οι παίκτες της ομάδας μας  αγωνίστηκαν με συνεργασία, ομαδικότητα  και κέφι και κατατάχθηκαν  στην 1η  θέση  στον όμιλό τους (αγόρια και κορίτσια και μικτή)  με 8 νίκες.

Από τη κερκίδα βοήθησαν με θετική ενίσχυση οι μαθητές της Ε΄ Τάξης που πήγαν στο γήπεδο συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους Σ. Ριζογιάννη   και  Ν. Παπαδόπουλο .

Στην επιστροφή  ο Δ/ντής του σχολείου  απένειμε συμβολικά στην ομάδα μας  ένα από τα  κύπελλα που υπάρχουν  στο σχολείο  επαινώντας  τη συνεργασία και ομαδικότητα που επέδειξαν  οι μαθητές κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο δράσεων για το «Κοινωνικό Σχολείο» στο  θεματικό άξονα «Άθληση ? Ολυμπισμός ? Οικουμενικότητα».