Oι μαθητές της Ε τάξης  με την επίβλεψη και καθοδήγηση του Δ/ντή του σχολείου , φόρεσαν γάντια πήραν σακούλες, σκαλιστήρια, σκούπες και τσουγκράνα και καθάρισαν σε μισή ώρα τον κήπο της πρόσοψης του σχολείου.

Με πολλή προσοχή για να μην πατήσουν τα σαλιγκάρια τα οποία κάνουν τον περίπατό τους στον κήπο, τα μετέφεραν με τα χέρια τους προσεκτικά σε ασφαλές μέρος και στο τέλος τα έβαλαν ανάμεσα στις φτέρες να συνεχίσουν τη βόλτα τους.

Ήταν μια πολύ όμορφη....

σύντομη, εμπειρική,περιβαλλοντική, οικοσυστημική, συνεργατική και αποτελεσματική δραστηριότητα!

Στη συνέχεια ο δ/ντής του σχολείου και εθελοντές γονείς ολοκλήρωσαν τον καθαρισμό, σκάλισαν και φύτεψαν φυτά και λουλούδια που έφεραν από τα σπίτιια τους.

Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο του κοινωνικό σχολείου στη θεματική περιοχή "αισθητική στα σχολεία".