Την Παρασκευή 1/12/2017  προσκαλέσαμε δύο εκπροσώπους της Πανελλήνιας Ένωσης Τυφλών οι οποίες  ήρθαν στο σχολείο μας  και μίλησαν βιωματικά σε όλους τους μαθητές ενημερώνοντάς τους για την καθημερινότητα των τυφλών μαθητών, τις δυσκολίες, τα προβλήματα και τους τρόπους που μπορούμε όλοι εμείς να σταθούμε δίπλα τους με ενσυναίσθηση και να τους βοηθήσουμε.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση εφ’ όσον μάλιστα η μια εκ των δύο ομιλητριών η Μαρίνα είναι τυφλή  και έπαιξε στο πιάνο τραγούδια που τραγούδησαν οι μαθητές με τη καθοδήγηση του μουσκού του σχολείου μας Δημήτρη Τζαβάρα.

Η δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας ατόμων με αναπηρία και στο πλαίσιο  του Κοινωνικού Σχολείου  στον  άξονα   «Ανθρώπινα Δικαιώματα».