ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Στο πλαίσιο της ανθρώπινης αλληλεγγύης  σε συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη και της εθελοντικής   προσφοράς,  οι Σύλλογοι Διδασκόντων και Γονέων και Κηδεμόνων του 9ου Δημοτικού Σχολείου και του 12ου Νηπιαγωγείου Πατρών  προσκάλεσαν τους  γονείς των μαθητών  να προσφέρουν ρούχα κάθε είδους και βρεφικό γάλα σε σκόνη (Νο 1 και 2), τα οποία  αφού συγκεντρώθηκαν και συσκευάστηκαν σε 16  κιβώτια  από επιτροπή μελών των Συλλόγων Διδασκόντων και Γονέων, απεστάλησαν ατελώς με την Αθηναϊκή Μεταφορική στη Λέσβο για τους πρόσφυγες που εισέρχονται στα εκεί παράλια, μαζί με την παρακάτω συνοδευτική επιστολή του Διευθυντή του σχολείου Νικόλαου Κοτοπούλη:

Πάτρα 9/12/2015

Προς κα  Λένα  Μαρμαρινού, Σκάλες  Συκαμνιάς, 81104, Λέσβος,

«Στο πλαίσιο της ανθρώπινης αλληλεγγύης προς τους συνανθρώπους μας πρόσφυγες που  ο πόλεμος,  οι διωγμοί και η αδικία  αναγκάζουν να φεύγουν από τις πατρίδες τους και να δοκιμάζονται σκληρά φτάνοντας στα όρια ζωής και θανάτου, οι  Σύλλογοι Διδασκόντων και Γονέων και Κηδεμόνων του 9ου Δημοτικού Σχολείου και του 12ου Νηπιαγωγείου Πατρών στέλνουν  εκ μέρους των προσφερόντων γονέων και εκπαιδευτικών των 2 σχολείων  και σε γνώση των μαθητών μας,  14  κιβώτια με ρούχα ανδρικά, γυναικεία και παιδικά, 1 κιβώτιο  με παπούτσια και 1 δέμα με  βρεφικό γάλα ως μικρή ένδειξη συμπαράστασης, δημοκρατικής ευαισθησίας και πνεύματος ελληνικής φιλοξενίας, με την ευχή οι σχεδιασμοί  και τα συμφέροντα των δυνατών του κόσμου και η κάθε μορφής βία, να πάψουν να βασανίζουν  και  να καταδιώκουν τους λαούς στερώντας τους την ειρήνη, τα  δικαιώματα, την ελευθερία τους και  τη δυνατότητα να επιστρέψουν στις πατρίδες τους ασφαλείς.Με εκτίμηση Ο Δ/ντής του 9ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών Νικόλαος Κοτοπούλης».

Ο  Δ/ντής  του  Σχολείου  ευχαρίστησε  τους γονείς και εκπαιδευτικούς που πρόσφεραν και βοήθησαν, τονίζοντας τη σημασία και το μήνυμα αυτής της έμπρακτης  εκδήλωσης αγάπης και  ανθρώπινης συμπαράστασης  σε εποχή μάλιστα  που οι δυσκολίες για όλους είναι πολλές.

Η  δράση εντάσσεται  στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου  στο θεματικό άξονα «Ανθρώπινα Δικαιώματα»

View the embedded image gallery online at: